Неделя 23, Февруари 2025г.

Изграждане на училищна STEM среда в Професионална гимназия по селско стопанство и икономика „Христо Ботев“, гр.Свиленград

Професионална гимназия по селско стопанство и икономика „Христо Ботев“, гр. Свиленград предвижда създаването на STEM център в училището в две направления „Природни науки“ и „Математика и информатика“. Целта е да се подобри качеството на образованието в училището, да се разшири мирогледа на учениците за съвременна наука и да ги накара да влязат в ролята на изследователи, да открият връзката между теорията и практиката. Това ще бъде постигнато с изпълнението на следните дейности:
• СМР (Строително-монтажни работи) – целта е обновяване на физическата среда;
• Доставка на нови и удобни модулни мебели;
• Закупуване на модерна техника и оборудване, насочени към STEM обучението.
STEM Центърът ще съчетава комплекс от зони, насочени към проектно-базирано обучение и учене чрез преживяване. Специално разработените архитектурни решения ще комбинират съвременен дизайн, иновативен интериор, изработен с разнообразни материали, цветове и гъвкави пространства, мотивиращи към експериментални изследвания и подпомагащи различните режими на учене. Всички архитектурни и интериорни решения ще бъдат изпълнени с фокус върху подходящите материали и дизайн за отделните зони и пространствата, по иновативен начин и осигуряващи творческа и креативна среда за работа.
За да бъде постигната тази цел по проекта се предвижда обособяването на отделни зони:
1. Зона „Изследователска лаборатория“,
2. Зона „Център по природни науки, изследвания и иновации“
Новоизграденият STEM център ще бъде разположен на място, свързано с останалите учебни и социални пространства в училището, за да се гарантира неговата пълноценна интеграция в живота на училищната общност. По проекта се предвижда преустрояването на четири кабинета с обща площ от 260 кв. м., намиращи се на втори етаж в STEM център, разделен на зони, като прилежащите общи части от коридора също ще бъдат оформени като част от центъра. Важен елемент от физическата среда са прилежащите към Центъра зони за социализация и екипно планиране, които ще осигуряват възможност за допълнително взаимодействие не само между учениците, но и между преподавателите в Центъра.
Определени са следните учебни предмети, към които ще е насочена дейността на STEM центъра в училището:
1. Информационни технологии;
2. Математика;
3. Химия и опазване на околната среда;
4. Физика и астрономия;
5. Икономическа информатика;
6. Приложни програми с общо предназначение;
7. Уеб дизайн;
8. Програмиране;
Определените предмети са избрани на база значимостта им в учебния процес и съчетаването им на наука, технология, инженерство.
По проекта също така ще бъдат изградени и 6 бр. високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи (ВОСКС), като е предвидено закупуването и монтажа на 6 бр. интерактивен дисплеи с  вграден компютърен модул и вградена точка за достъп и интегрирани в дисплея широкоъгълна камера и микрофон, заедно с 6 бр. преносим компютър. По този начин фронталното обучение ще бъде обезпечено чрез технология, позволяваща мултимедийно и интерактивно представяне на учебния материал.
По проекта не се предвижда закупуването на допълнително специализирано оборудване за STEM.
С изпълнението на проекта знанията на учениците, получени по време на учебните часове извън STEM среда ще се систематизират, задълбочат и усъвършенстват чрез разнообразни учебно-познавателни задачи, стимулиращи познавателна активност на различни равнища – знание, разбиране, приложение, анализ, синтез и оценка. Ще се създаде метод за решаване на задачи и казуси, чрез който ще се обогати житейския опит и ще се развие логическото мислене у учениците.

"По проекта ще бъде изградена цялостна образователна STEM среда в Професионална гимназия по селско стопанство и икономика „Христо Ботев“, като за целта ще се извърши обновяване, модернизиране и създаване на ново пространство, което ще позволява качествено образование. В STEM центъра ще се придобиват умения, знания и компетенции, ще се работи по проекти чрез съвременно оборудване и внедряване на дигитални технологии, включително такива, които позволяват да се работи интердисциплинарно, синхронно и асинхронно и чрез смесено обучение. Изпълнението на проекта за изграждане на STEM училищната среда предвижда закупуването на съвременно оборудване и обзавеждане с подходящи, многофункционални мебели, ремонт на компрометирани настилки, осветление и обучителна техника.

В STEM центъра се предвижда да се сформира Екип за управление на центъра, който ще използва закупеното оборудване, състоящ се от  следните учители, притежаващи съответната квалификация и опит:

  1. Розалина Димитрова Паунова, 28 г. общ професионален опит като учител по математика и физика и астрономия, 23 г. специфичен опит като учител по информационни технологии, от 26 г. в училище.
  2. Илко Георгиев Пенчев, 17 г. общ професионален и специфичен опит като учител по математика и информационни технологии, от 9 г. в училище.
  3. Мария Ангелова Спирова, 4 г. общ и специфичен опит като учител по химия и опазване на околната среда и физика и астрономия, от 4 г. в училището.
  4. Учител по предмет, Петя Добрева Калпакова, общ професионален опит 30 г. като оператор химичен контрол, 3 г. специфичен опит като учител по химия и опазване на околната среда, от 2 г. в училище.

По проекта се предвижда съответният доставчик на оборудването задължително да проведе инструктаж на описаните по-горе педагогическите специалисти за използване на оборудването.

По проекта няма да се надграждат извършени вече дейности, а ще бъде закупено изцяло ново и модерно оборудване и обзавеждане и ще бъдат извършени съответните СМР дейности за изграждане на изцяло нова и модерна STEM училищната среда за ангажиране на децата в учебния процес. Ремонт на помещенията предвидени за обновяване не е извършван повече от 10 г., като помещенията са с компрометирани стени, тавани и настилки.  Необходима е подмяна на остарелите осветителни тела с енерго-спестяващи. Проекта предвижда извършване на строително-монтажни дейности за изграждане на функционално ново разпределение на пространството като ще се извърши: демонтаж на лампи, прешпакловка и пребоядисване на стени, направа на окачен таван, доставка и монтаж на LED осветителни тела, направа на нова ел. инсталация, премахване на подовата настилка и полагане на нова такава, доставка и монтаж на радиатори, почистване на мозаечен под в коридора и др. СМР за STEM среда не са предвидени по други процедури по НПВУ, като за предвидените СМР дейности на се изисква издаване на разрешение за строеж по реда на ЗУТ.

Закупеното оборудване ще помогне за създаването на по-интерактивно и ангажиращо учебно преживяване за учениците и ще ги подготви за бъдещето, в което технологиите стават все по-важни."                                            

Устойчивостта на STEM средата ще бъде осигурена чрез прилагането на следните мерки:
1. Предвиденото за закупуване оборудване ще представлява най-доброто налично на пазара, от ново поколение с характеристики, отговарящи на най-съвременните изисквания относно надеждност и сигурност, което е предпоставка оборудването да остане съвременно за по-дълъг период от време;
2. Предвиденото за закупуване оборудване и обзавеждане ще е издръжливо при силно натоварване от много хора.
3. Устойчивост на операцията и ефект върху училището - физическото място на изграждане на STEM центъра, заедно с ВОСКС не са избрани самоцелно в училището, а след внимателно обследване на общата налична физическа среда. Избраните помещения имат най-лесен достъп за учениците, в близост има аварийни изходи, като помещенията имат добра естествена осветимост и добра проветривост, което добавя стойност на инвестицията, като спестява от разходите за отопление и осветление.
4. Устойчивост на предвидените за извършване СМР – при възлагането на предвидените СМР ще бъде заложено изискване за използването на еко материали, където е приложимо, напр. на бои/латекси на водна основа, които могат да се почистват, което ще доведе отново до устойчивост на инвестицията, тъй като ще се елиминира нуждата от последващи ремонти на инфраструктурата и ще се спестят разходи.
5. Устойчивост на работните места, свързани със STEM центъра и ВОСКС – училището ще запази работните места, релевантни към изградената инфраструктура, дори и при текучество на наетия персонал, с цел дългосрочно ползване.
За устойчивостта и правилното използване на доставеното оборудване е предвидено преработването на ел. таблото за кабинета, като се добавят дефектнотокови защити и модерни автоматични предпазители в рамките на предвидените разходи за СМР. Закупеното оборудване за STEM и ВОСКС ще е в комплект със съответния софтуер за функционирането му.
За устойчивото развитие на Центъра е предвидено и привличането на цялата училищна общност в мисията и целите на Центъра. Именно поради тази причина различни звена на Общността регулярно ще участват в стратегическото планиране и формирането на насоките за неговото бъдещото развитие. Всеки един от участниците в процеса – педагогическият състав, Настоятелството, Ученическият съвет, родители, партньорски бизнес организации и представители на научните среди, ще имат възможност да представят своите идеи, проекти, конкретни дейности или събития, като по този начин ще бъдат пряк участник в развитието на Центъра и ще допринасят активно за неговия успех.
След приключване на проекта Екипа ще продължи работата си чрез организиране на продължаващи и поддържащи квалификационни дейности за останалата част от учителите в училище. Тези учители ще бъдат поканени да преподават и развиват Центъра, което също е гаранция за устойчивостта на проекта и продължаване на дейностите след приключването му.
С изпълнението на проекта ще се постигнат по-високи резултати и условия за устойчиво развитие в училището. Чрез получаване на инвестиционна подкрепа училището ще успее да внедри и да реализира един изцяло нов модел на преподаване с богати възможности и висока приложимост. Всичко това ще допринесе за повишаване на резултатите на училището, което ще гарантира продължението и мултиплициране на проектните дейности и резултати. След приключване на проекта направените нововъведения ще подобрят трайно обучителния процес, което също е гаранция за устойчивостта на проекта. Училището ще бъде отговорно за поддържането на резултатите от проекта като ще се стреми към непрекъснато усъвършенстване и подобряване на условията за обучение, както и към непрекъснато създаване на нови методи и условия на преподаване. Резултатите от проекта ще се поддържат със собствени средства, като е предвидено в Центъра да се извършват различни мероприятия, беседи изложби на създадени от учениците творби, на които мероприятия ще се събират средства от благотворителност за поддържане и усъвършенстване на Центъра.

Сподели: